AgnefisAgnefis

30 

Reggae

il y a 178 mois

Reggae – styl muzyczny, zapoczątkowany na Jamajce. Korzenie tegoż gatunku sięgają ruchu Rastafari, z którym reggae jest utożsamiane. Wpływ na tę muzykę miały takie gatunki jak: blues, rytmy afrykańskie, indyjskie, salsa, ska, a także rumba czy samba. Największy rozkwit reggae odniosło w latach osiemdziesiątych.
Etymologia terminu ‘reggae’ nie jest do końca znana. Jedna z hipotez zakłada, że słowo to oznacza  plemię mieszkające nad jeziorem Tanganika. Bob Marley propagował teorię, iż wyraz ten pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza ‘króla muzyki’. Najbardziej prawdopodobną teorią jest ta, zakładająca, iż reggae to nic innego jak określenie nierównego rytmu i zmysłowego brzmienia.

a


Do rozpowszechnienia tej muzyki w latach 60` przyczynił się przede wszystkim Edward Seage, który co roku organizował festiwal Jamajki.  Gdy Jamajka odzyskała niepodległość, powrócili artyści, którzy wyemigrowali przed laty.  Pierwszą jamajską piosenką, która zdobyła światową sławę był przebój Millie Small pt. My boy Lollipop, jednakże za pierwszy w historii utwór reggae uważana jest piosenka Do The Reggay grupy Toots and The Maytals.  
Bob Marley
Bob Marley jest artystą, który właściwie rozpowszechnił styl reggae. Praktycznie każdy z nas zna piosenkę ‘don’t worry be happy’. Świadczy to o wielkim wkładzie tegoż muzyka w rozwój jamajskiej kultury na całym świecie. W 1964 powstał pierwszy zespół Marley’a  - Wailing Wailers. Artysta ten zmarł w wyniku przerzutów choroby nowotworowej do płuc i mózgu w 1981r., jednakże jego piosenki oraz jego twórczość są znane i szanowane do dnia dzisiejszego. Uważam, że dla każdego szanującego się fana reggae Marley jest wzorem i obowiązkowym punktem na liście ulubionych artystów.


aa

Reggae w Polsce
Muzyka reggae zaraziła swym przesłaniem również Polaków. Za pierwszą formację, która użyła jamajskich rytmów uznaje się punkową kapelę – Brygadę Kryzys. Przełomowym rokiem okazał się 1983, kiedy to założono pierwszy zespoł oficjalnie grający reggae – Izrael. Muzyka ta odnosiła sukces w państwie komunistycznym – była w pewnym sensie butem młodzieży. Niestety wkrótce nastąpiło załamanie tegoż nurtu.  Nie było gdzie grać, gdzie nagrywać, wytwórnie nie interesowały się tym stylem.
Polskie reggae dziś.
Dziś, w naszym kraju, możemy dostrzec wielu obiecujących artystów, wykonujących ten gatunek.  Organizowane są festiwale muzyki reggae, między innymi festiwal w Ostródzie i Bielawie. W 2006r reaktywował się kultowy zespół Izrael. Dziś możemy posłuchać takich wykonawców jak:  Indios Bravos na czele z założycielem: Piotrem Banachem oraz wokalistą: Gutkiem, Maleo Reggae Rockers na czele z Darkiem Malejonkiem, charyzmatycznych Natural Dread Killaz, innowacyjnego Jamala na czele z Tomkiem Mioduszewskim czy też obiecujący zespół Tabu….

a

A wy: słuchacie reggae? Jeśli tak, to jakich artystów? Piszcie w komentarzach!
 

My music fights against the system that teaches to live and die
                     Bob Marley.

 

Posté dans :Od użytkownikówplAgnefisreggae
Publicité

Facebook

Instagram

Archives